Co się zmieni w leasingu aut w 2019 roku?

Przedsiębiorca który korzysta z firmowego samochodu w celach prywatnych i służbowych po 1 stycznia 2019 roku będzie mógł zaliczyć do kosztów jedynie 50% wydatków przez co zwiększy się jego podatek dochodowy. Nie wszyscy jednak muszą się martwić, właściciele firm korzystający z leasingu operacyjnego samochodów o wartości nie przekraczającej 150 tys. zł nadal będą mogli rozliczyć całą kwotę opłat leasingowych w koszty.

Dotychczas przedsiębiorcy zaliczali do kosztów podatkowych 100% wydatków związanych z użytkowaniem samochodów osobowych bez względu na to czy samochód był wykorzystywany tylko w celach służbowych czy w sposób mieszany ( cele służbowe i prywatne).

Sprawdź naszą ofertę samochodów!     >

Ponieważ brak jest regulacji opisujących w sposób jednoznaczny zasady rozliczania podatku dochodowego dotyczącego prywatnego korzystania z pojazdu firmowego Ministerstwo Finansów uzasadnia więc potrzebę wprowadzenia zmian które ujednolicą zasady rozliczenia podatków w kontekście użytkowania samochodu osobowego w firmie.

Nowe przepisy wprowadzają nowy limit amortyzacji samochodu osobowego do 150 000zł, dotychczas było to 20 000 euro. Ten sam limit 150 tys. zł będzie uwzględniany przy zaliczaniu w koszty składki ubezpieczenia samochodu.

Skorzystaj z naszego kalkulatora leasingowego i kredytów samochodowych!    >

Czy zatem to korzystna zmiana dla firm? Zgodnie z planowanymi zmianami, tylko 50% faktycznie poniesionych nakładów będzie stanowić koszty uzyskania przychodów. Ta zmiana jest najbardziej niekorzystna, ponieważ ograniczenie 50% dotyczyć będzie wszystkich wydatków związanych z samochodem, nie tylko jego nabycia. Są to przede wszystkim:

  Odpisy amortyzacyjne auta (sfinansowanego zarówno gotówką, jak i kredytem, pożyczką czy leasingiem finansowym)

•  Koszty serwisowania samochodu (przeglądy i naprawy),

•  Paliwo i inne płyny eksploatacyjne,

•  Ubezpieczenie,

•  Zakup, serwis i wymiana opon,

•  Myjnia i inne wydatki.

 

Limit ten będzie także obowiązywał dla opłat związanych z leasingiem operacyjnym, najmem czy dzierżawą z tym, że wydatki leasingowe będzie można zaliczyć w 100% do kosztów podatkowych bez względu na to, czy auto będzie używane tylko na cele służbowe czy mieszane. Jedynie opłaty związane z serwisowaniem czy eksploatacją auta (o ile będą zawarte w umowie leasingu) będą podlegały ograniczeniu do 50%. To oznacza, że dla przedsiębiorców, którzy leasingują samochody o wartości do 150 tys. zł leasing samochodu osobowego będzie wciąż tak samo opłacalny podatkowo jak dotychczas. Stracą jedynie użytkownicy luksusowych aut o wartości powyżej tego limitu amortyzacji.

Zobacz opinie naszych zadowolonych klientów!    >

Po zmianach dotychczasowa „kilometrówka” zostanie zlikwidowana, a do kosztów będzie można zaliczyć jedynie 20% wszystkich wydatków związanych z używaniem auta na cele firmowe. Możemy uniknąć tych niekorzystnych rozwiązań! Wprowadzając samochód na stan środków trwałych w firmie możemy zaliczyć 50% wydatków w koszty, bądź biorąc samochód w leasing możemy zaliczyć 100% wszystkich opłat leasingowych w koszty (do 150 tys. zł) oraz 50% pozostałych kosztów eksploatacji.

 

 

 

 

 

 

Data publikacji: 10/09/2018

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

42

zła odpowiedź

44

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

+48 600 700 267

wroclaw@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce